Lámpa a szobába
Idétlen idők óta tervezem, hogy a fiók mélyén porosodó SSC P7-es brutál ledekből csinálok reflektort a zsiguliba lámpát a szobába. Jelentem, majdnem sikerült.
Az első hozzávaló a LED. Ezt már hónapokkal ezelőtt megvásároltam, mert ki akartam próbálni mit tud. Ki is próbáltam, azonban idő, pénz és megfelelő lencse hiányában nem lett belőle távolsági fényszóró a Zsiguliba.
A második hozzávalót akkor találtam ki, amikor felmerült bennem a gondolat, hogy építek egy kétnemű csillárt a nappaliba. Formavilág és hűtőteljesítmény tekintetében két hűtőbordára szűkült a kör, az egyiket láthatod lent, a másik ennek a tiszta réz változata. A réz idővel elkezd ócskulni, oxidálódni, ezért lett a félig alu verzió. (meg ez olcsóbb volt) Ez az állapot természetesen nem gyári, a garanciát valószínűleg nem tudom már érvényesíteni. A megmunkálás idejére eltávolítottam a ventillátort.
A kétnemű csillár két fajta világító berendezést tartalmaz. 3 vagy 5 darab kompakt fénycső szolgáltatja majd a teljes fényerőt és a hosszan tartó világítást. Jellemzően este, sötétedés után kap szerepet ez a fajta világítási módozat. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor csak pár percre kapcsolom fel a villanyt. Ennyi idő alatt a kompakt fénycsövek többsége be sem gyújt, vagy nem éri el az üzemi hőmérsékletet. Arról nem is beszélve, hogy a sok kapcsolgatás árt a legjobban a fénycsöveknek.
Ezekre a rövid idejű világítási feladatokra is ideális a LED, hiszen bírja a kapcsolgatást, és mégis keveset fogyaszt. Ne értsétek félre, nem arról van szó, hogy a LED-ek nem alkalmasak elsődleges világításnak. Kaphatók már olyan ledek, amelyek megállják a helyüket akár egymagukban is otthoni világítás terén. Csupán van két darab olyan LED-em, ami "felgyűlt" és színhőmérséklet tekintetében nem való egy meghitt családi otthonba. Adta magát, hogy elhasználjam valahova.
A LED beforrasztásához speciális forrasztópasztát használtam. Merthogy volt itthon, és ilyen jeles alkalmakra ez dukál.
Figyeled, hogy a LED hűtőtönkje a NYÁK síkjából kiáll? Ez, meg a négy csavar teszi lehetővé, hogy a LED talpa szorosan érintkezzen a hűtőbordával.
A LED-ek talpát bekentem Arctic Silver hővezető pasztával, ez biztosítja majd a megfelelő termikus kapcsolatot a hűtőborda és a LED között. Nem utolsó sorban a későbbi "hardver upgrade"-et is megkönnyíti, ha nem ragasztót használok.
A végszerelés közben apró eltérés adódott a furatok tényleges pozíciója között.
De reszelővel könnyen lehetett rajta segíteni. Itt még bíztam abban, hogy a két LED-et bírni fogja a borda aktív hűtés nélkül. Két problémába ütköztem:
- A P7-es talpa alapesetben az anódra van kötve.
- A polírozott rézmagos hűtőborda jól vezeti az áramot.
- Punk's not dead
- A LED-eket szerettem volna sorbakötve üzemeltetni.
Mivel a két led közül valamelyik mindig letestelt, ezért csak egy világított a kettő közül. Nyilván megpróbáltam fordított polaritással is működtetni az éppen nem működő LED-et, ezért szépen kinyírtam a benne helyet foglaló zenert. Miután
Most már aztán múkodj!!
Bal oldalon 1 darab SSC P7-es, jobb oldalon egy
Mindazonáltal ez nem tekinthető hiteles mérésnek, de még csak összehasonlításnak sem igazán, hiszen nem lehet tudni, mely hullámhossz tartományokban milyen a fényképezőgép érzékenysége.
Nem is lehet összehasonlítani egy 2500 K°-es fényforrás fényét egy 8000 K°-es LED fényével.
A következő projekt kiinduló eleme egy melegfehér MC-E lesz.
Szép, agyon gyilkolod a
Szép, agyon gyilkolod a LED. Amúgy meg nem vágom miért gond a közös anód, hővezető tsillám phaphír és akkor faja :)
Tudom, de mire rájöttem,
Tudom, de mire rájöttem, addigra megmurdált az egyik led... Illetve a lednek nincs baja, csak a zener zárlatolt meg benne, azt meg egy gombostűvel ki lehet herélni, és akkor újra jó lesz.
Sziasztok. Szintén
Sziasztok.
Szintén luxfüggő vagyok, épp az osram platinasárkányaival kínlódok. Hasonlóan szorít a cipő, közös a hát az anóddal. A hővezető csillámpapírt hol lehet beszerezni????????
Köszi
Alkatrészboltokban
Alkatrészboltokban nézegess. Én egy széthullott forrasztópáka fűtőbetétjéből fejtettem le.
Nagy vagy kamaz! Ezeket a
Nagy vagy kamaz!
Ezeket a pilácsokat szilikonkaucsukkal lehetne rögzíteni alulaphoz?
Pl:FBS? Hővezetni használható? A pilcsiragcsit ridegnek gondolom, ráadásul 80C felett megrogyik.
Arctic silver, vagy arctic
Arctic silver, vagy arctic alumina hővezető epoxy ragasztó ami jó erre a célra és itthon is kapható. Más ragasztó nem használható. Az oldószerek ugyanis károsítják, elhomályosítják a led szilikon búráját.
Arctic Alumina
Arctic Alumina Adhesive?
Kicsit meredek az ára a pc boltokban. Ti hol vásároltok ilyen csiribiriket meg ledeket?
Az az. Én a bajza utcában
Az az. Én a bajza utcában vettem, jó drága volt. De ha ezzel akár egy MC-E ledet megkímélek a hőgutától, akkor már megérte.
Ledeket a chipcad-nél tudsz venni.
Ja, szánnom kell
Ja, szánnom kell rá.
Néztem a Macro Budapest-nél a 20W-os HueyJann ledeket. Van vmi tapasztalat róluk?
Amúgy nem gáz h összefirkálom a blogod?
20 Watt? Nem jártak még
20 Watt? Nem jártak még nálam ekkora dögök. SSC P7 és a CREE MC-E a legnagyobb amivel eddig dolgom volt, ez utóbbi is csak megvásárolva lett, kipróbálva még nem. Talán egy-két héten belül falhasználódik az is.
Nem gáz, azért van a funkció, hogy használjátok.
Elméletileg ezeknek a nagy
Elméletileg ezeknek a nagy állatoknak is elég az Nfet+NPN+2R áramgenerátor, nem?
Amúgy az infraleded milyen nm-en fényel?
Nem láttál valahol 630nm feletti pirosat még a látható tartományon belül?
Elméletileg. Azért
Elméletileg. Azért eléméletileg, mert a nagy terheléstől a tranzisztor képes túlmelegedni, és a hőmegfutás miatt megszalad az áram. Ezekhez inkább kapcsolóüzemű áramgenerátort szoktak építeni, visszacsatolással, és hővédelemmel.
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14061 ez az az infraled. 850 nm hullámhosszúságú.
630nm feletti pirossal még nem nagyon találkoztam. Nem is nagyon kerestem. Mihez kell az neked?
Fotoszintézishez. Csípik a
Fotoszintézishez. Csípik a 600-700nm közti tartományt. Erről a kapcsolóüzemű áramgenerátorról van valami olcsó, könnyen szerelhető kapcsrajzod 1,4A és 1,75A-ra 12V feszről?
Jól értem,h növényeket
Jól értem,h növényeket akarsz megvilágítani?
bonnie
Ja. Kicsit. Évelőt.
Ja. Kicsit. Évelőt. Gondoltad volna hogy az optoelektronika és a botanika útja keresztezi egymást?
Nem. De már semmin sem
Nem. De már semmin sem csodálkozom...
bonnie
Van: L1 tekercset, D5
L1 tekercset, D5 diódát, R3 ellenállást méretezd úgy, hogy ezeken fog átfolyni az 1,4 - 1,7 amper. Q1 FET lehet IRF530A nekem ebből volt sok, azzal is tökéletes. hűtőt szerelhetsz rá a biztonság érdekében, de nem melegszik ekkor áramtól. R5 potméterrel tudod beállítani az áramot 0-tól ameddig a táp bírja, ez több is lehet mint 1,7, úgyhogy célszerű egy műszerrel előre beállítani, mielőtt rákötöd a ledeket. A többi alkatrész hagyományos, nincs rájuk semmi kikötés.
Köszönöm az áramgenyát.
Köszönöm az áramgenyát. Ha lejjebb csúszik a 20W-os állatok ára megépítem.
Kösz még egyszer.
Sziasztok! Én egy Mc
Sziasztok! Én egy Mc Donald's ból szoktam elkérni a használt, kidobandó teflonokat, ezek nagyon jó hővezetők, és elektromos szigetelők(25Kv). Ráadásul ingyen van, csak le kell takarítani. Ezeket használom a LED-ekhez, és a tranzisztorokhoz. Ha van a közeletekben pékség, vagy olyan bolt, ahol helyben sütik a pékárút (tesco, lidl, auchan), onnan is el lehet kérni, örülnek, ha megszabadulnak tőle.
Hát Kamaz, te sose
Hát Kamaz, te sose kispályázol! :D
MC-E ledet honnan szereztél? Az adatlapja alapján nagyon csábító. Létezik, hogy 300 lm/W legyen a hatásfoka? 430 lm, 3,4 V, 700 mA. De lehet hogy csak én néztem rosszul össze az adatokat.
Üdv, Bence
Nem létezik. Ugyanis 4 db
Nem létezik. Ugyanis 4 db LED chip van benne, külön-külön kivezetve. tehát vagy párhuzamosan hajtod a 4 ledet benne, vagy sorosan, vagy vegyesen, de akár 1,, 2, 3 is működtethetsz a 4 ből. Azt hiszem a Q5 nek megfelelő binű ledek vannak benne, de ha a 430 lm-t elosztod 4-el, akkor kijön 107,5 lm. Ez 350 mA-en érvényes.
Adatok innen:
http://www.cree.com/products/xlamp_mce.asp
(Standard Min. Flux @ 350 mA)
A ledet a Chipcad.hu nál lehet beszerezni.
Na igen, így már
Na igen, így már reálisabb az érték, 95 lm/W (350 mA), és 76 lm/W (700 mA) chipenként.
Összedobtam egy táblázatot a fehér powerledek hatásfokairól.
Nem teljes, és lehetnek benne hibák, de azért érdekes lehet (az utolsó rész a lm/W-ot jelöli):
Luxeon K2
1000 mA 3,72 V 120 lm 32,25
1500 mA 3,85 V 140 lm 24,24
Luxeon K2 TFFC
1000 mA 3,72 V 180 lm 48,38
1500 mA 3,85 V 250 lm 43,29
Luxeon Rebel
350 mA 3,15 V 90 lm 81,63
700 mA 3,4 V 160 lm 67,22
CREE XP-E
350 mA 3,2 V 107 lm 95,53
700 mA 3,4 V 182 lm 76,47
CREE XR-E
350 mA 3,3 V 107 lm 91,06
700 mA 3,5 V 182 lm 74,28
SSC P4
350 mA 3,25 V 100 lm 87,91
SSC P7
1400 mA 3,6 V 700 lm 138,88
2800 mA 4,2 V 900 lm 76,53
CREE MC-E
350 mA 3,2 V 430 lm 383,92 -> 95,98
700 mA 3,4 V 731 lm 307,14 -> 76,78
Szép, de ennek így nem sok
Szép, de ennek így nem sok értelme van. Ugyanis minden ledtípusnak vannak úgynevezett fényességosztályai. A CREE XR-E 107lm-e például pont egy határszám a Q4 és a Q5 között. Színhőmérséklet és a fehértől számított eltolódás is sokat számít az abszolút fényesség szempontjából.
Jaja, ezt nem írtam oda.
Jaja, ezt nem írtam oda. Annyi azért kideríthető, hogy a K2 hatásfoka már nagyon rossz a mostani ledekhez képest. Ideje lenne lecserélnem tehát a bringapilácsot P7-esre, vagy MC-E-re. :D
Hát a K2 hatásfoka a
Hát a K2 hatásfoka a megjelenése pillanatában is gyengécske volt. A K2 nagy újítása a led chip hőtűrésében volt. Sok helyen használják, az IKEA teljesítményledes pilácsaiban például K2-k vannak.
Ha engem kérdezel, én MC-E-t ajánlom, mert ott válogathatsz a bekötési módok között. 12 V ra a 2 soros, 2 párhuzamos egész használható egy 1400 mA-es áramgenyával. A P7 meg gyárilag párhuzamosra van kötve, emiatt a közel 3 amper kihajtása elég nagy szopás.
Vettem egy ilyen LED-et és
Vettem egy ilyen LED-et és hol világított, hol nem. Mostanában inkább nem. Fordítva biztos nem kötöttem rá, de a két-két lábnak két oldalt van jelentősége? Vagy egyszerre kell rájuk kötni a pozitívat, negatívat?
Hello! Hát először engem
Hello!
Hát először engem is megtréfált a jelölt láb, azt hittem az a katód és a többi 3 az anód, de nem. A jelölt oldali két láb a katód. A másik kettő az anód. Én egyszerre kötöttem mindkettőre, nem tudom hogy viselkedik, ha külön külön kötöd, mert azt nem próbáltam. A kapcsolási rajz alapján ez nem okozhat gondot, mert jelölnék, ha lenne jelentősége. Az is van még, hogy a led talpa összeköttetésbe van az anóddal, tehát csak eloxált bordára lehet több ledet egyszerre felszerelni.
"nem való egy meghitt
"nem való egy meghitt családi otthonba"
:D
bonnie